Vitajte v rehabilitačnom centre MEDELLA

042-2999 005, 0907-845 129 8:00-16:00 (Pondelok-Piatok)

Bolesť päty znamená, že telo má problém

Túto bolesť by sme nemali podceniť! Pretože príčina môže byť kdekoľvek v pohybovom aparáte – od hlavy až po boľavú pätu. Postavenie nôh ovplyvňuje celú našu postúru, teda držanie tela. A naopak, držanie tela ovplyvňuje aj spodnú časť nôh. Z toho vyplýva, že bolesť v päte môže mať príčinu inde v tele. Preto je nesmierne dôležité neriešiť iba miesto bolesti, ale aj hľadať jej príčinu. Inak sa bolesti zbavíme iba na chvíľu a o pár dní, či možno hodín nás znova ochromí.

Hoci nás chodidlá dennodenne nosia a bez nich by sme nedokázali to, čo zvládame, zaujímame sa o ne málo. Možno vôbec. Všetko sa však zmení, keď sa nám pripomenú bolesťou.

Všetko so všetkým súvisí

Tak ako vo vesmíre, aj v ľudskom tele jeho časti navzájom súvisia. Preto je vhodné, aby vás vyšetril odborník a navrhol vám liečbu šitú presne na mieru. Veď každý z nás je jedinečný a potrebuje jedinečný prístup. Bolesti päty začínajú nenápadne. Ráno po prebudení zrazu viete, že máte pätu, lebo bolí. No po pár krokoch to prejde. Každý ďalší deň však treba tých krokov o niečo viac. Až nastane stav, že päta bolí skoro nepretržite. Najčastejšie diagnózy bolestivej päty sú ostruha pätovej kosti a plantárna fascitída. Obe sú dôsledkom preťaženia určitých svalových reťazcov a pri liečbe treba myslieť aj na vzdialené svaly, ktoré ich vyvolali.

Dve diagnózy a ešte niečo

Plantárna fascitída je preťaženie plantárnej fascie. Tá sa tiahne a spodkom chodidla od pätovej kosti až po prsty. Tvorí akýsi obal svalov na chodidle. Následkom rôznych príčin sa môže fascia stiahnuť, čím je viac zaťažený úpon na päte. Postupne vzniká zápal a bolesť.

Ostruha pätovej kosti môže byť zadná a spodná. Vzniká preťažením určitých svalov. Následne je zvýšený ťah na úponové šľachy svalov (napr. Achillova šľacha). Telo sa zvýšenému tlaku bráni a v mieste úponu šľachy začne na kosť ukladať vápenaté ióny, ktoré na röntgenovom vyšetrení vyzerajú ako háčik - ostruha. Pri terapii je dôležité zameriavať sa nielen na ostruhu, ale aj na nájdenie reťazcov preťažených svalov, ktoré viedli k jej vzniku.

Bolesť päty vás však môže trápiť aj vtedy, keď nemáte ani jednu z týchto diagnóz. Následkom preťaženia (po športe, turistike, nevhodná obuv, statický stoj, úraz, plochá noha, ...) môžu v niektorých svaloch vzniknúť tzv. svalové uzlíky – trigger pointy, ktoré vyvolávajú prenesenú bolesť. Vtedy je vhodné čo najrýchlejšie navštíviť fyzioterapeuta, aby odhalil príčinu bolesti a čo najskôr ju začal riešiť.

Čím skôr začnete s liečbou svojej boľavej päty, tým rýchlejšie a dlhodobejšie budú výsledky. Fyzioterapeut ošetruje svaly podieľajúce sa na bolesti päty palpačne (prstami) a rázovou vlnou. Tento prístroj funguje na princípe akustickej vlny, ktorá uvoľní napätie v úponových šľachách a uzlíky (trigger pointy) vo svaloch. Tým sa štartujú regeneračné procesy. Zároveň poradí, ako sa liečiť medzi jednotlivými ošetreniami doma, ako správne stáť a nech to znie akokoľvek absurdne, aj to, ako chodiť. Aby ste znova žili bez bolesti.

Rehabilitačné centrum MEDELLA

  • MEDELLA
  • Blog