Vitajte v rehabilitačnom centre MEDELLA

042-2999 005, 0907-845 129 8:00-16:00 (Pondelok-Piatok)

HLBOKÝ STABILIZAČNÝ SYSTÉM

Chceli by ste sa vyhnúť lekárovi, užívaniu liekov proti bolesti a rôznym liečebným zákrokom? Určite každý z nás. Treba mať na pamäti, že prevencia je vždy menej nákladná a bolestivá ako samotná liečba. A na to, aby sme predišli niektorým zdravotným problémom, stačí veľakrát iba trochu viac poznať svoje telo, počúvať ho a starať sa oň. V tomto článku sa dočítate o svaloch ľudského tela, ktoré sú základom všetkých pohybov. Ich správnym cvičením sa vám nielen zvýši športová výkonnosť, ale najmä nebudete vedieť, čo znamená bolestivý chrbát.

V poslednej dobe sa čoraz častejšie objavuje pojem HLBOKÝ STABILIZAČNÝ SYSTÉM alebo CORE (z angličtiny „jadro“). Športovci skloňujú tento pojem vo všetkých pádoch a často ani nevedia, čo to znamená.

Hlboký stabilizačný systém (HSS) je tvorený svalmi, ktoré sú uložené v hĺbke trupu – patrí k nim bránica (hlavný dýchací sval), svaly panvového dna, chrbtové svaly, ktoré obopínajú stavce chrbtice a priečny brušný sval – transversus abdominis (najhlbšie uložený brušný sval). Sú to svaly, ktoré ohraničujú brušnú dutinu – zhora bránica, zospodu panvové dno, zozadu chrbtové svaly a zboku a spredu priečny brušný sval. Vzájomnou aktivitou týchto svalov vzniká pevný stabilný trup – tzv. pevný stred, ktorý je schopný odolávať pomerne veľkým záťažiam.

Svaly HSS predstavujú svalovú súhru, ktorá zabezpečuje stabilizáciu (spevnenie) chrbtice počas každého jedného pohybu tela . HSS plní významnú úlohu v ochrane chrbtice proti pôsobiacim silám, záťažou a náporom na štruktúry chrbtice. Jeho poruchy sú dôležité faktory pri vzniku vertebrogénnych (poruchy týkajúce sa chrbtice) a iných funkčných ťažkostí.

Väčšinu dňa presedíme v práci, v aute alebo doma na gauči a naše telo je pri všetkých týchto aktivitách doslova zhrbené. Niektorí ľudia sú v týchto polohách celý deň a vôbec sa nevenujú nejakým športovým aktivitám. Ostatní síce športujú, ale väčšinou zase zaberajú svaly, ktoré sa preťažujú a skracujú. Takže športujú stuhnutí a poskracovaní a o to viac sa im prehlbuje svalová dysbalancia – nerovnováha. Čím väčšia je svalová nerovnováha, tým väčšie problémy časom vznikajú – či už funkčné, alebo štrukturálne.

Pokiaľ nie je tento základný hlboký svalový systém v dobrej kondícii, prácu zaň preberajú povrchové svaly. Pre kvalitnú prácu horných a dolných končatín je potrebné, aby sa svaly končatín mali o čo oprieť. Pokiaľ trup – čiže pevný stred tela, nie je stabilný, nemôže spĺňať funkciu kvalitnej opory.

Dochádza k väčšiemu zaťažovaniu povrchového svalového systému a následným problémom ako sú napríklad bolesti chrbta a šije, preťaženie svalov ramien, lakťov, blokády chrbtice a rebier, bolesti bedrovej chrbtice, bedrových kĺbov či kolien a mnohé ďalšie. Povrchové svaly sa preťažujú, a tým reflexne tlmia aktivitu hlbokého stabilizačného systému.

V našom rehabilitačnom centre využívame na aktiváciu a spevnenie hlbokých svalov trupu cvičenie, ktorým sa vytvára tzv. telesný korzet. Veľmi častou chybou býva posilňovanie priamych brušných svalov pri súčasnom vylúčení ďalších svalov jadra. Týmto jednostranným cvičením brušného svalstva vzniká svalová nerovnováha.

Najlepšie je cvičiť hlboký systém preventívne, keď ešte nemáme žiadne bolesti. Tým posilníme svaly, aby nám chránili chrbticu a zastabilizujeme kĺby horných a dolných končatín. Toto cvičenie sa samozrejme používa aj na liečebné účely, keď už pociťujeme bolesti či už v oblasti chrbtice, kĺbov (ramien, lakťa, bedrových kĺbov a pod.) alebo už došlo k degeneratívnym zmenám na chrbtici a kĺboch.

Rehabilitačné centrum MEDELLA

  • MEDELLA
  • Blog