Vitajte v rehabilitačnom centre MEDELLA

Nie za všetko môžu tie PLATNIČKY?

Veľa fyzioterapeutov aj lekárov, vám bude tvrdiť, že pokiaľ vás bolí chrbát a bolesť vám ,,strieľa“ do nohy, tak to budete mať na 100% z vysunutej platničky. V lepšom prípade Vám spravia vyšetrenie magnetickou rezonanciou a čuduj sa svetu, naozaj tam máte nález. A už je to jasné, či ? ...

Bolí vás chrbát a bolesť vyžaruje do končatiny ? ... ,,to budete mať z tej vysunutej platničky!“

Nemusí... veľa výskumov potvrdilo, že abnormálne nálezy na chrbtici (degeneratívne zmeny medzistavcových platničiek, protrúzie disku, výrastky na stavcoch...) má veľká časť populácie. Väčšina týchto zmien je pre nás latentných – to znamená, že o nich nevieme a s našou bolesťou nejako výrazne nesúvisia. Pokiaľ vás trápia bolesti už dlhodobo, bez výrazných zmien, pravdepodobne bude príčina niekde inde, než na náleze zo zobrazovacieho vyšetrenia.

Samozrejme, keď sa váš stav náhle zhorší, nemôžete sa postaviť, alebo vám zmeravie časť nohy, prípadne stratíte v nej silu, je na mieste neurologické vyšetrenie. Ale verte, že pokiaľ vám to neurológ ,,opichá“ a pošle na rehabilitáciu nebude to nič vážne, pretože len menej ako 5% pacientov s bolesťou chrbta si vyžaduje urgentnú a včasnú špecifickú, resp. chirurgickú liečbu.

Čo ma teda bolí v tom chrbte keď to nie sú tie platničky?

Tu je na mieste práve správna a presná diagnostika. Útlaky koreňových nervov (radikulopatie), majú presne svoje symptomatologické prejavy, ktoré by mal kvalitný fyzioterapeut poznať a tým správne určiť, či zdroj vašich problémov je práve útlak koreňa nervu alebo sa jedná len funkčný problém na úrovni svalov a kĺbov. Tento stav nazýva pseudoradikulopatia a je spojený s funkčnými zmenami na úrovni svalov a kĺbov, ktoré provokujú bolesť, ktorá sa často krát prenáša na iné miesta, ako je primárne zdroj bolesti (viď. obrázok).

Nie za všetko môžu tie PLATNIČKY?
Obrázok 1 Zóny prenesenej bolesti z najmenšieho sedacieho svalu, ktoré sú veľmi podobné s projekciou bolesti spôsobenou útlakom koreňov zo segmentu L5 resp. S1. (zdroj: https://www.ullevalkiropraktor.no/arsaker-isjias/)

Pokiaľ teda vylúčime závažnejšie patológie, ako je koreňový syndróm (radikulopatia), útlak miechového kanála, výraznejší posun samotného tela stavca (spondylolistéza) a iné, ktoré nie sú až tak časté, tak potom musí naša terapia smerovať na funkčné zmeny. Tu sa snažíme uvoľniť svaly, ktoré sú vo zvýšenom napätí a uvoľniť (zmobilizovať) blokády kĺbov (segmentov), ktoré sú priamo alebo funkčne nadviazané na tieto svaly. Následne nastavíme pohybový program na úpravu pohybových stereotypov, aby nedochádzalo k ďalšiemu preťažovaniu týchto svalov. Takáto terapia je pomerne účinná a pacient by mal pocítiť úľavu v pomerne krátkom čase.

Rehabilitačné centrum MEDELLA

  • Služby
  • Blog